hostido-recenzja

Recenzja Hostido 2024

Hostido jest dosyć świeżą marką na rynku usług hostingowych stworzoną przez doświadczony zespół. Ta polska firma zadebiutowała ze swoją ofertą w 2021 roku i od tego czasu bardzo prężnie się rozwija, skutecznie poszerzając grono zadowolonych klientów. W sieci trudno znaleźć negatywne opinie na ich temat, a fachowe i szybkie wsparcie techniczne stało się ich wizytówką. Hostido to tani hosting (w dobrym tego słowa znaczeniu), ale jakością i funkcjonalnością dorównuje liderom rynku, a w niektórych kwestiach nawet ich przewyższa. Ich plany hostingowe mają wszystko to, czego potrzebuje nawet najbardziej zaawansowany twórca stron. Mają proklienckie podejście, czytelną ofertę, stosują najnowsze technologie. Przeprowadzone próby wydajnościowe uplasowały Hostido na 3 miejscu wśród wszystkich przetestowanych hostingów. To ścisła czołówka jakości i wydajności w Polsce.

 • Rewelacyjne ceny,
 • Duża wydajność i szybkość działania,
 • NVMe, LiteSpeed, LS Cache,
 • Bezpłatny certyfikat SSL,
 • Instalator aplikacji (np. WordPress),
 • WP-CLI, PHP X-Ray, Cron, MongoDB, REDIS,
 • Darmowa domena w droższych pakietach,
 • Bardzo niskie ceny domen,
 • 30 dni darmowych testów.
 • Drobne ograniczenia pakietów NVME 1 i 2.

Hostido kod rabatowy -20%

V7ZWBDPPLF

Specjalnie dla czytelników bloga hostify.pl
zniżka 10% na wybrany pakiet hostingowy w Hostido.

Wprowadzenie

Hostido to młoda marka stworzona w 2021 roku przez zespół posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w branży. Stworzyli oni ofertę usług hostingowych na najwyższym poziomie. Oprócz hostingu oferują obsługę domen i certyfikaty SSL. Hostido korzysta z najlepszych technologii i rozwiązań dostępnych w branży hostingowej. Serwerownia TIER III zlokalizowana w Gdańsku, zastosowanie nowoczesnych technologii i redundancji zapewnia wysoką jakość, szybkość i bezpieczeństwo. Wychwalane na forach wsparcie techniczne jest bardzo kompetentne i szybko podejmuje działania. Znajdziemy tu szereg użytecznych funkcji, w większości dostępnych również w najtańszych planach. . Droższe plany posiadają literalnie wszystko, czego potrzebuje nawet bardzo zaawansowany użytkownik. Zarządzanie hostingiem i domenami odbywa się za pomocą starego, dobrego panelu DirectAdmin (skin Enchanced). Ceny hostingu i domen należą do najniższych na rynku, zatem stosunek ceny do jakości jest wręcz fenomenalny.

N potrzeby poniższej recenzji poddam hosting Hostido kilku próbom:

 • Szybkość i wydajność: jak szybki jest hosting? Jak poradzi sobie przy zwiększonym ruchu?
 • Niezawodność: czy Twoja witryna będzie dostępna 24/7?
 • Obsługa klienta: czy szybko otrzymasz rzeczową pomoc?
 • Funkcje: co wchodzi w poszczególne plany hostingowe?
 • Ceny: ile kosztuje hosting Hostido?

Poniżej zamieszczam wyniki testów i krótkie podsumowanie:

Podsumowanie recenzji Hostido

Ocena wydajności (E-A)

A

Indeks szybkości

640 ms

Czas odpowiedzi (P95)

83 ms

Darmowy SSL

Tak

Łatwa instalacja WordPress

Tak

Wsparcie techniczne

Live Chat / Formularz / Baza wiedzy

Darmowa domena

Tak, od pakietu NVME 3 wzwyż

Cena hostingu

Rejestracja od 49 zł / Odnowienie od 49 zł

Cena domeny .pl

Rejestracja 9,99 zł / Odnowienie 50,99 zł 

UWAGA: podano ceny netto

Wniosek: przeprowadzone próby pokazały, że Hostido to prawdziwa hostingowa perełka. W testach wydajności uzyskali 3 miejsce wśród wszystkich porównanych ofert. Nie ukrywam, że było to dla mnie pewne zaskoczenie, bo nie spodziewałem się, że wypadną aż tak dobrze. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy zatem bardzo wydajny hosting z szeregiem przydatnych funkcji i wspaniałym wsparciem technicznym. Czego chcieć więcej?

Jeśli interesuje Cię szczegółowa recenzja, zapraszam do czytania. Możesz też przejść bezpośrednio do zestawienia TOP 5 hostingów aby sprawdzić gdzie uplasował się hosting Hostido.

Ranking Hostingów

Plusy i Minusy

Hostido jest niewątpliwie warty uwagi i polecenia. Jednak względu na różnorodność potrzeb i oczekiwań polecam zapoznać się z wszystkimi zaletami i wadami hostingu.

Zalety

 • Tani hosting – Hostido oferuje jedne z najlepszych cen na rynku. 
 • Tanie domeny – cena obsługi domen jest bardzo niska, wpływa to na obniżenie kosztów utrzymania Twojej witryny.
 • Duża szybkość i wydajność – pomimo niskich cen jakość hostingu stoi na bardzo wysokim technologicznym poziomie (NVMe, LiteSpeed+LS Cache). Szybkie serwery efektywnie przyśpieszają działanie Twojej strony czy sklepu internetowego. 
 • Darmowy certyfikat SSL – w cenie planów hostingowych otrzymujesz dostęp do bezpłatnego SSL Let’s Encrypt oraz łatwą instalację. W ramach dwóch najdroższych pakietów otrzymasz komercyjny certyfikat Sectigo Essential SSL na 12 miesięcy za darmo.
 • Darmowa domena .pl – plany NVME 3,4,5 zawierają darmową rejestrację domeny .pl na 12 miesięcy.
 • Kopie zapasowe co 24 godziny – automatyczne, regularne kopie zapasowe wykonywane są codziennie. Zapobiega to utracie danych przy ewentualnej awarii i umożliwia szybkie wznowienie działania witryny gdy coś namieszasz np. w kodzie strony. Im droższy pakiet tym częstszy backup (co 24h / 12h / 6h)
 • Brak limitów – nieograniczony transfer, bazy MySQL, konta e-mail, subdomeny.
 • 30-dniowy bezpłatny test – przed opłaceniem faktury masz 30 dni na spokojne przetestowanie hostingu.
 • Darmowa domena techniczna (.xce.pl) – możesz ją wykorzystać do testowania hostingu, jako poligon doświadczalny Twoich umiejętności, do testowania nowych funkcji i wyglądu Twojej witryny.

Wady

 • Drobne ograniczenia pakietu NVME 1 i 2 – pełna funkcjonalność potrzebna bardziej zaawansowanym użytkownikom dostępna jest dopiero od planu NVME 3 wzwyż.

Testy wydajności

Na potrzeby recenzji rejestruję konto u dostawcy hostingu. Wybieram pakiet hostingowy, a następnie tworzę demonstracyjną stronę testową. Strona testowa wygląda dokładnie tak samo dla każdego hostingu i zawiera tą samą treść tak aby mieć realne porównanie.

W przypadku recenzji Hostido założyłem konto hostingowe oraz zainstalowałem aplikację WordPress. Zainstalowałem wtyczkę StrarterTemplates i wybrałem jeden z popularnych motywów, który zawiera optymalną ilość treści i obrazów. Tak przygotowana witryna testowa zachowuje się i wygląda jak rzeczywista strona internetowa WordPress.

Wydajność

Szybko działająca witryna ma ogromne znaczenie dla lepszych odczuć jej użytkowników, a tym samym SEO i jej pozycję w internecie. Badania przeprowadzone przez Google pokazują, że czas ładowania strony ma ogromny wpływ na prawdopodobieństwo odrzucenia witryny przez odwiedzającego. Gdy strona ładuje się 6 sekund i więcej szansa na odrzucenie wzrasta aż o 106%. Dobrze, gdy strona ładuje się do 2 sekund, ale czym szybciej tym lepiej.

google-szybkosc-strony

Dlatego w pierwszej kolejności przeprowadziłem test szybkości ładowania strony. Do tego testu wykorzystałem narzędzie o nazwie GTmetrix a oto wynik testu:

hostido-wydajnosc

Strona testowa (identyczna dla każdego testowanego hosta) załadowała się w nieco ponad pół sekundy. Średnia z kilku prób wykonanych w różnych porach dnia wyniosła około 600 ms. To świetny wynik. Nadmienię, że to jak wysoko indeks Google zakwalifikuje Twoją stronę zależy w dużej mierze od trzech najważniejszych parametrów zwanych Web Vitals (LCP, TBT, CLS).

Maksymalne zalecane przez Google wartości:

 • First Contentful Paint – max. 900 ms
 • Speed Index – max. 1300 ms
 • Largest Contentful Paint (LCP): max. 1200 ms
 • Time to Interactive – max. 2500 ms
 • Total Blocking Time (TBT): max. 150 ms
 • Cumulative Layout Shift (CLS): max. 0.1
Otrzymane w teście wyniki z dużym zapasem zadowoliły indeks Google pomimo, że strona testowa nie została w żaden sposób zoptymalizowana. Oznacza to, że serwery Hostido w wymierny sposób wpłyną na szybkość działania Twojej strony czy sklepu internetowego.

Test pod obciążeniem

Ważnym aspektem jest to jak serwer zachowa się w przypadku zwiększonej ilości użytkowników witryny. Kolejny test polega na stopniowym generowaniu ruchu na stronie aż do wartości szczytowej wynoszącej 50 unikalnych użytkowników jednocześnie. Wynik informuje Cię o tym jak serwer radzi sobie ze zwiększoną ilością żądań z wielu połączeń jednocześnie. Oto wynik:

hostido-stess-test

Niebieska linia to średni czas odpowiedzi serwera, fioletowa linia pokazuje liczbę żądań na sekundę, czerwona linia wskazuje liczbę błędów, a  szare tło to liczba wirtualnych użytkowników odwiedzających stronę testową. Czas odpowiedzi serwera był bardzo stabilny, a uzyskany wynik (P95) wyniósł 83 ms. Witryna obsłużyła w szczytowym momencie 47 żądań na sekundę, a w sumie 11968 żądań. Po ilości błędów można stwierdzić, że witryna w trakcie testów była niedostępna przez nieco ponad sekundę. To nadal świetny wynik godny pochwały.

UWAGA: średnia daje zafałszowany, spłaszczony obraz pomiaru. Dlatego zamiast średniej czasu odpowiedzi wynik w teście podany jest w percentylu 95 (P95). Oznacza to w praktyce, że 95% pomiarów czasu odpowiedzi serwera było niższych lub równych 83 ms, zaś 5% było wyższych od tej wartości.

Test czasu odpowiedzi

Jeśli prowadzisz witrynę anglojęzyczną lub międzynarodowy sklep internetowy warto upewnić się, że zagraniczni użytkownicy Twojej witryny będą mieli zapewniony dobry czas odpowiedzi serwera. Aby sprawdzić czas odpowiedzi serwera Hostido na zagraniczne żądania użyłem aplikacji Bitcactha.

hostido-ping

Serwer Hostido zlokalizowany w Polsce świetnie poradził sobie z żądaniami z Europy. Czas odpowiedzi dla pozostałych lokacji również jest bardzo zadowalający.

Uptime test

Prowadzę ciągły monitoring czasu dostępności witryny. Uptime to parametr ważny szczególnie dla e-commerce. Chcesz aby Twoja witryna działała praktycznie bez przerwy. Oczywiście możliwe są krótkie wyłączenia serwera przez dostawcę hostingu w godzinach nocnych np. w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. W trakcie testów uptime witryny opartej o hosting Hostido wyniósł 100%.

hostido-uptime

Hostido - plany hostingowe i funkcje

Hostido posiada dobrze skonfigurowaną ofertę planów hostingowych. Użytkownicy na wszystkich etapach zaawansowania znajdą coś dla siebie. Hostido oferuje również obsługę domen i komercyjne certyfikaty SSL.

Hostido plany hostingowe

Na ofertę hostingu składa się 5 pakietów opartych o szybkie dyski NVMe. Różnią się dostępem do bardziej zaawansowanych funkcji oraz darmowymi dodatkami. Pakiety NVME 3 i droższe posiadają dostęp do wszystkich potrzebnych funkcjonalności.

Ranking Hostingów

Hostido funkcje planów hostingowych

Wspólne cechy wszystkich planów hostingowych to:

 • Szybkie dyski SSD NVMe,
 • LiteSpeed + LS Cache,
 • Darmowy 30-dniowy okres testowy,                         
 • Darmowe przeniesienie witryny,
 • Darmowy certyfikat SSL (Let’s Encrypt),
 • Nielimitowane konta pocztowe, bazy danych, subdomeny,
 • Nielimitowany transfer,
 • Instalator WordPress i innych aplikacji,
 • Ochrona Imunify360, Modsecurity, Anty DDoS,
 • Codzienne kopie zapasowe,
Zarządzanie hostingiem i domenami odbywa się za pośrednictwem przyjaznego panelu DirectAdmin:
hostido-direct-admin

Hostido - wsparcie techniczne

Wsparcie techniczne to wizytówka Hostido:

 • Live Chat – w godzinach 8:00 – 22:00 – bardzo szybka, profesjonalna pomoc.
 • Formularz kontaktowy – dostępny na stronie.
Używałem czatu na żywo i odpowiedź jest prawie natychmiastowa, również w weekendy. Na forach można znaleźć wiele pochlebnych opinii na temat kompetencji i szybkości działania pracowników Hostido.

 

hostido-czat
hostido-formularz

Na stronie hostido znajdziemy również przydatny blog zawierający dużą bazę wiedzy. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie to z dużym prawdopodobieństwem uzyskasz odpowiedź właśnie tam. Wszystko wytłumaczone w przystępny sposób, krok po kroku, okraszone zdjęciami.

Podsumowanie Hostido

Hostido to młoda, nowoczesna i prężnie rozwijająca się firma, która z marszu zdobywa zaufanie nawet wybrednych klientów. Jest to jedno z największych pozytywnych zaskoczeń moich testów. Wszystkie próby przeszli bardzo dobrze uzyskując 3 miejsce wśród najszybszych hostingów, pokonując bardzo silną konkurencję.  Mają bardzo dobre opinie na forach tematycznych, a ich świetne wsparcie techniczne zasługuje na wyróżnienie. 

Hostido otrzymuje tytuł “Najlepszy tani hosting” – niskie ceny hostingu, niskie ceny domen, a przy tym duża szybkość i wydajność serwerów.

Wszystkie pakiety hostingowe posiadają darmowy certyfikat SSL i instalator WordPress. Hosting ten doskonale sprawdzi się zarówno na małe, prywatne projekty typu blog, portfolio jak i większe realizacje np. sklepy internetowe, rozbudowane strony firmowe. Dla większych witryn polecam plany NVME 3,4,5 ze względu na dostęp do zaawansowanych funkcji i większą pojemność dysków. Droższe plany posiadają nawet bezpłatny 12-miesięczny certyfikat komercyjny SSL oraz bezpłatną przez 12 miesięcy domenę .pl. Na małe strony w zupełności wystarczy hosting NVME 1 i 2. 

Zdecydowanie polecam wybór Hostido. To bezpieczny, solidny, szybki, a przy tym bardzo atrakcyjny cenowo hosting.

Kod rabatowy Hostido

Czytelnikom mojego bloga udostępniam kod promocyjny Hostido: V7ZWBDPPLF

Kod promocyjny obniża cenę wybranego planu hostingowego o 20%. Należy go wpisać w koszyku, przed finalizacją zamówienia.

hostido-rabat
0 0 votes
Oceń ten hosting
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments